تلویزیون‌های QLED سامسونگ

شرکت سامسونگ با پرده برداری از نسل جدید تلویزیون های خود با عنوان QLED جانی تازه به بازار داغ تلویزیون های هوشمند بخشید. کیفیت تصاویر صفحه نمایش های سامسونگ دیگر نیاز به معرفی نداشته و زبانرد عام شده است. در اینجا مختصرا به بررسی تلویزیون‌های QLED سامسونگ می پردازیم.

 

 دلیل استفاده سامسونگ از عنوان QLED  برای تلویزیون‌های خود استفاده از فناوری Quantum Dot در پنل‌های LED است. در واقع تکنولوژی Quantum dot همراه با پنل‌های LED، تلویزیون‌های QLED را تشکیل می‌دهند. یک تلویزیون QLED مجهز به یک صفحه متشکل از نقاط کوانتومی است که بر روی یک پنل LED معمولی قرار گرفته است. اگر از لایه کوانتومی ذکر شده صرف نظر کنیم، یک تلویزیون LED پیش رو خواهیم داشت. همچنین باید توجه داشت تلویزیون‌های LED هم، همان تلویزیون‌های LCD هستند که نور پس‌زمینه آنها توسط لامپ‌های LED تفراهم می‌شود. هر دو فناوری مورد بحث از خود نوری ساطع نمی‌کنند؛ بلکه طی چندین مرحله با فیلترهای مختلف، نور تابیده شده از پس‌زمینه را به رنگ‌های مورد نیاز تبدیل می‌کنند.

                                                    SamsungQLED-TV

QLED یک اصطلاح بازاریابی است که سامسونگ با تغییرات کوچکی در تلویزیون‌هایی که دارای تکنولوژی Quantum Dot (نقاط کوانتومی بودند) استفاده کرد. این یک فناوری جدید نیست و در تلویزیون‌های SUHD قبلی سامسونگ نیز دیده شده بود به عبارتی، سامسونگ با ایجاد تغییراتی کوچک و کاربردی در تلویزیون‌های SUHD، با سیاست بالایش نام تلویزیون‌های جدید مجهز به فناوری نقاط کوانتومی را QLED نامید.

QLED که ادامه دهنده راه تلویزیون‌های SUHD است، در حقیقت یک LED پیشرفته است که در آن از لایه ذرات کوانتومی استفاده شده است. تلویزیون‌های SUHD سامسونگ در سال 2016- 2015 میلادی با بهره‌مندی از فناوری کوانتوم‌دات نحوه نمایش رنگ ها را به بهترین شیوه انجام می‌دادند. سامسونگ در سال 2017 با ایجاد تغییرات کوچکی، تلویزیون‌های بالارده‌ای که به تکنولوژی SUHD مجهز بودند را با نام اختصاری QLED معرفی کرد و سایر سازندگان را به استفاده از این تکنولوژی در تلویزیون‌ها فرا خواند. همچنین سامسونگ در منابع خبری خود اعلام کرد که شرکت های دیگری از تکنولوژی QLED برای تلویزیون‌های ال ای دی دارای نقاط کوانتومی استفاده کرده‌اند. در اواخر آوریل 2017 همکاری این شرکت کره‌ای با تولیدکنندگان چینی نظیر TCL و Hisense اتحاد QLED را رسمی کرد که هم اکنون این کمپانی ها در خط تولید QLED فعالیت می‌کنند.

 

مزایای تلویزیون‌های QLED نسل جدید

 

روشنایی، HDR و درخشندگی

استفاده از نقاط کوانتومی در تلویزیون‌های QLED علاوه بر روشنایی بالا، درصد حجم رنگی این تلویزیون‌ها را افزایش داده‌اند و به همین دلیل در این تلویزیون‌ها تمامی رنگ‌های موجود در طیف رنگی، بدون از دست دادن اشباع و سیری بر روی نمایشگر ظاهر می‌شوند. سازندگان تلویزیون QLED همچنین اذغان داشته‌اند که این تلویزیون‌ها برای محتویات HDR بسیار مناسب هستند، زیرا هم طیف رنگی بالایی دارند و هم میزان درخشندگی نور در آن بسیار خیره کننده است.

طیف رنگی

تلویزیون‌های QLED 2017 سامسونگ که موفق به اخذ تأیدیه “۱۰۰ درصد حجم رنگی” شدند، به نسبت سایر تلویزیون‌های دیگر توانایی و تخصص بهتری در تولید رنگ‌ها دارند. سامسونگ درصد حجم رنگی گسترده‌ای را در تلویزیون‌های QLED 2018 اعمال کرد.

اندازه

. در تلویزیون‌های LCD و QLED به لحاظ اندازه هیچ گونه محدودیت تولیدی وجود ندارد و در اندازه‌های مختلف و بزرگ 100 اینچ نیز می‌توان آنها را پیدا کرد.

 

دقت رنگ بسیار بالا

استفاده از نقاط کوانتومی جدید سبب شده تا در تلویزیو‌ن‌های QLED سامسونگ، شاهد بازه‌ای بزرگ‌تر از رنگ‌ها با دقتی بسیار بیشتر از تلویزیون‌های معمولی باشیم.

کنتراست خیره‌کننده

استفاده از نقاط کوانتومی آلیاژی جدید سبب شده تا تلویزیون‌های QLED سامسونگ صرف نظر از روشن بودن یا تاریک بودن محیط، رنگ سیاه را با غنای بیشتری نمایش دهند. رنگی مشکی عمیق‌تر در کنار حداکثر روشنایی بیشتر سبب شده تا تصاویر به نمایش درآمده توسط تلویزیون‌های QLED سامسونگ دارای کنتراست خیره‌کننده باشند.

 

تجربه HDR منحصر به فرد

 HDR دقیقاً همان بخش جذاب ماجراست. در ابتدا باید بگوییم که HDR مخفف عبارت High Dynamic Range است و معنای آن محدوده دینامیکی بالا (وسیع) است. محدوده دینامیکی در واقع اختلاف روشن‌ترین نقاط و تاریک‌ترین قسمت یک تصویر است. استاندارد HDR تضمین می‌کند نقاط روشن، نورانی و نقاط تیره، تاریک خواهند بود. استاندارد HDR به کار رفته در تلویزیون‌های سامسونگ در محدوده‌ای میان 1500 الی 2000 قرار دارد. به عنوان مثال تلویزیونی مجهز به استاندارد HDR 1500، قادر است در قسمت‌های مورد نیاز، حداکثر روشنایی 1500 نیت را فراهم کند. 1500 نیت تقریباً برابر روشنایی صحنه‌هایی است که با چشم در طبیعت در روز روشن مشاهده می‌کنید.

فناوری Ultra Black

تلویزیون‌های QLED سامسونگ در راستای بهبود هرچه بیشتر تجربه حاصل از تماشای تلویزیونی با پشتیبانی استاندارد HDR 1500، مجهز به فناوری جدیدی تحت عنوان “Ultra Black” هستند که بازتاب نور از روی صفحه‌نمایش را تا حد ممکن کاهش می‌دهد. قسمت‌های تیره و روشن تصویر همگی شفاف هستند و خبری از بازتاب نور آزاردهنده نیست.

مصرف انرژی پایین

تلویزیون‌های LED در مقایسه با تلویزیون‌های LCD، به مراتب انرژی کمتری مصرف می‌کنند. تلویزیون‌های QLED سامسونگ نیز به لطف استفاده از سیستم نوردهی LED، در بحث مصرف انرژی بسیار بهینه عمل می‌کنند و از این بابت نگرانی‌ای وجود ندارد.

طراحی مدرن و زیبا

تلویزیون‌های سری QLED سامسونگ علاوه‌بر طراحی زیبای خود، ویژگی قابل توجه دیگری نیز دارند. سیم یکپارچه بسیار نازک که سبب می‌شود این دستگاه شبیه دستگاهی بی‌سیم به نظر برسد. این ویژگی علاوه بر افزودن به زیبایی تلویزیون، بهم ریختگی به وجود آمده ناشی از کابل‌های متعدد را نیز از بین ‌می‌برد.

 

 برای آشنایی بیشتر و بررسی خرید از برند تلویزیون های سامسونگ به وبسایت تی وی فول مراجعه کنید.